Drewniane domki cieszą się coraz większą popularnością wśród działkowiczów i turystów, dbających o spokój oraz codzienną dyskrecję, na które nie mogliby sobie pozwolić, mieszkając w dzielonym mieszkaniu. Inwestycja w domek na pewno nas nie rozczaruje.

Nie każdy z nas ma świadomość, że na domki z drewna, które nie są ściśle związane z gruntem, wcale nie potrzebujemy pozwolenia. Dlatego też mnóstwo osób sprawia sobie domy na kółkach. Druga, tak samo kluczowa sprawa, dotyczy wyposażenia domku – dobrze wiedzieć, czy w podaną cenę wliczona są już na przykład meble, ogrzewanie, sprzęt AGD itd. W domkach drewnianych umieszczonych na bloczkach zazwyczaj musimy pogodzić się z ich brakiem.

Domy drewniane miejscowe, posiadające własne fundamenty, są oczywiście droższe w utrzymaniu i wymagają pozwolenia. Łatwiej z kolei przysposobić je do zimy, założyć ogrzewanie itd. Ściany zewnętrzne muszą być jednak grube, prawidłowo zaizolowane wyposażone w wentylację i porządny dach. Równie ważne jest to, by odizolować posadzkę od gruntu. Możemy też spędzać czas w domku wyłącznie latem. Unikniemy wówczas konieczności instalacji ogrzewania – wystarczy wyposażyć go w panoramiczne okna i przyciągającą wzrok fasadę. Do konstrukcji tego typu chatynek przeznacza się w większości przypadków drewno drzew nieliściastych, czyli sosnę czy świerk.

Nad czym jeszcze powinniśmy się zastanowić? Niezwykle istotnym fragmentem domu drewnianego jest jego taras. Przypuszczalnie każdy, kto wyczekiwał lata przez długie miesiące, będzie chciał spędzić jak najwięcej czasu na zewnątrz. Zdecydowanie najlepiej, żeby taras otulał domek z dwóch stron lub całkiem go otaczał – takie rozwiązanie pozwoliłoby nam na przemieszczanie się w zależności od nasłonecznienia.