Sport na poziomie amatorskim jest przede wszystkim niezbędny dla utrzymania sprawności, dobrej kondycji i koordynacji ruchowej. Aktywność fizyczna niezależnie od wieku, wspomaga pracę układu krążenia, układu oddechowego oraz układu ruchu. Jak czerpać radość ze sportu, kiedy mamy mnóstwo obowiązków i nie zawsze wystarcza energii i czasu na dbanie o swoją kondycję? Przede wszystkim warto spojrzeć na sport w dwóch aspektach:

  • sport jako sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu,
  • sport jako sposób na zachowanie sprawności organizmu.

 

Sport dla zdrowia i przyjemności

Uprawianie sportu na poziomie amatorskim nie oznacza, że trening musi być ważniejszy od obowiązków, kontaktów towarzyskich oraz pracy. Ze sportu trzeba przede wszystkim czerpać radość. Czy zmęczenie, pot i ból mięśni może rzeczywiście cieszyć? Tak, jeśli aktywność fizyczna będzie miała jakiś cel. Celem treningu sportowego jest poprawianie własnych osiągów lub współzawodnictwo sportowe. Treningi w grupie, bardziej motywujące niż ćwiczenia indywidualne, naturalnie tworzą chęć współzawodnictwa, która na poziomie amatorskim powinno być zdrową rywalizacją z zachowaniem zasad fair play.

Psychologia sportu książka dobra na problem z motywacją i zdrową rywalizacją

Gdy w trening wkrada się nuda, wypalenie, brak motywacji lub chęć pokonywania za wszelką cenę, psychologia sportu książka będzie doskonałym sposobem na złapanie odrobiny dystansu zarówno do siebie, jak i do swoich aspiracji. Sport powinien cieszyć, może stać się sposobem na wolny czas, pomóc w poznawaniu świata i ludzi, jednak nie powinien rodzić frustracji. Psychologia sportu, tak ważna u zawodników rangi profesjonalnej pomaga w różnego typu problemach, związanych zarówno z wymogami treningowymi, udziałem w zawodach oraz radzeniem sobie z porażkami i sukcesami. Psychologię sportu można przenieść na grunt prywatny i zawodowy, czerpiąc przydatne wskazówki z pozytywnego podejścia do motywacji i rywalizacji, dotyczących tak wielu dziedzin życia.