Koncentratory tlenu to z pewnością przykład rozkwitu współczesnej medycyny, jaki wielu z nas mogło analizować. Kojarzycie potężne butle z tlenem, które to były przy łóżkach szpitalnych? Dziś to już przeszłość, ponieważ zostały zastąpione przez koncentratory, czyli mini manufaktury powietrza.

Istotą takiej maszyny jest zapewnienie potrzebującemu pacjentowi powietrza o wysokim stężeniu tlenu. Jest to wykonalne dzięki umiejętności urządzenia do oczyszczania powietrza z nadmiernej zawartości azotu, a w efekcie możemy otrzymać powietrze ze stężeniem O2 o wartości od 50 do 90 procent. To wraz z wysoką wydajność koncentratorów tlenu daje możliwość zapewnienia choremu regularnej i bezpiecznej dawki powietrza z dużą ilością tlenu.

Kolejną pierwszorzędną zaletą koncentratorów jest ich bezpieczeństwo. Staroświeckie butle w rezultacie utraty szczelności mogły doprowadzić do zaprószenia ognia. U nowatorskich koncentratorów takiego niebezpieczeństwa nie ma. W razie poważniejszej awarii koncentratory wyłączają się, co znaczy że stężenie tlenu nie narasta. Musimy powiedzieć jeszcze o łatwości obsługi koncentratorów, którą gwarantują koncentratory. Jest to istotna cecha, która ma istotne znaczenie dla chorych, często osób starszych.

Powinniśmy również powiedzieć o niedoskonałościach nowoczesnych urządzeń, którym jest oczywiście koncentrator tlenu. Suma, jaką musimy za nie zapłacić, to kluczowy minus, ponieważ nie każdy posiada od ręki wystarczająco wiele środków takie urządzenie, pomimo tego że powinniśmy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach bywa to zakup na lata. Inny problem to zależność od prądu. Tylko najbardziej topowe modele są mobilne. W standardzie nieodzowne jest nam stałe zasilenie.