Bardzo wiele mniejszych firm, a także jednoosobowych przedsiębiorstw korzysta w ostatnich latach z wirtualnej księgowości. Nic dziwnego, że nawet duże banki oferują tego typu usługi, które są wygodne. Jednocześnie mają wiele zalet oraz wad.

Zalety wirtualnej księgowości

Kiedy już zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy, która przez internet obsługuje nasze przedsiębiorstwo pod kątem księgowości, możemy sprawdzić, czy taka usługa sprawdza się i pokrywa nasze oczekiwania czy też nie. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, naprawdę warto zapoznać się z zaletami oraz wadami wirtualnej księgowości. Zacznijmy od rzeczy przyjemniejszej, czyli od zalet.

– Wygoda

Oj tak, komfort jest tutaj bardzo istotnym czynnikiem. Obsługa wszystkich faktur, które przesyłane są drogą elektroniczną, a także liczne usługi dodatkowe, to największe zalety. Większość firm, które oferują internetową obsługę klienta, zapewnia także automatyczny mailing, po postacią przypomnienia o fakturze, lub też wezwania do zapłaty.

– Przejrzystość

Czasem, korzystając z tradycyjnego biura rachunkowego, nie mamy dostępu do pewnych informacji. W przypadku księgowości internetowej, przejrzystość działania w zakresie obsługi księgowej jest naprawdę bardzo duża.

– Pełna archiwizacja danych

Tak naprawdę w przypadku tradycyjnego biura księgowego nie wiemy w jaki sposób archiwizowane są nasze dane. Najczęściej nie mamy do nich dostępu. W przypadku wirtualnej księgowości, są one archiwizowane na specjalnych serwerach, co pozwala mieć do nich dostęp w każdym momencie.

– Niższe koszta

Dla wielu jest to czynnik decydujący. Niższe koszta obsługi księgowej, to również bardzo istotny argument. Często obsługa wirtualna to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych miesięcznie, co w przypadku obsługi tradycyjnej jest kwotą bardzo niską.  Sprawdzić to można łatwo wpisując w wyszukiwarkę frazę biuro rachunkowe Łódź i sprawdzając koszta wynajęcia biura wirtualnego oraz tego naziemnego.

 Wady księgowości internetowej

Niestety ten rodzaj księgowości nie jest przeznaczony dla wszystkich firm i ma pewne wady. Niektóre z nich eliminują ten sposób obsługi w wielu firmach.

– Samodzielność

Wirtualna księgowa nie przypomni o zbliżającym się terminie zeznania i nie załatwi pewnych spraw za nas. Dodatkowo, wprowadzanie pewnych danych trzeba robić samodzielnie.

– Brak odpowiedzialności

W przypadku tradycyjnego biura księgowego odpowiedzialność za nas bierze firma księgowa. Tutaj, nasza pomyłka, to nasza odpowiedzialność, a wirtualne biuro takowej nie ponosi.

– Gorszy kontakt

W przypadku wirtualnego biura obecny jest znacznie gorszy kontakt na linii właściciel – biuro.

– Płatne usługi dodatkowe

Niestety, jest to duży minus. Tradycyjne biuro księgowe może w cenie rozliczyć PIT i zapewnić usługi dodatkowe, wykonywane sporadycznie. Wirtualne niestety nie.