Remont domu czy mieszkania to wspaniała okazja do zmiany wystroju wnętrz czy nawet definitywnego ich przeorganizowana. Z każdym remontem wiąże się jednak jedna kwestia, która sprawia, że dla wielu z nas jest on po prostu złem koniecznym. Mowa oczywiście o czynności, jaką jest sprzątanie, które po remoncie przeprowadzić trzeba, i które zajmuje sporo czasu.

Działaj prewencyjne

Podczas remontu możesz zadbać o to, by nie rzucać wszystkiego gdzie popadnie, a w przypadku wykonywania konkretnych prac sprzątać na bieżąco. Jeżeli tylko mamy taką możliwość – warto to robić, ponieważ regularnie sprzątanie pomieszczenia będą później po prostu wymagały mniej pracy. Konieczne jest również pilnowanie tego, aby pomieszczenia w których przeprowadzany jest remont były zamykane, tak by brud nie rozprzestrzeniał się w pozostałej części domu czy mieszkania. Podczas przechodzenia z remontowanego pokoju do innego pokoju należy również zmieniać obuwie. Te małe, aczkolwiek istotne rzeczy pozwolą zaoszczędzić sporo czasu związanego z późniejszym sprzątaniem.

 Zorganizuj odpowiedni sprzęt i środki chemiczne

Posprzątanie leżącego gruzu czy wszechobecnego kurzu wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń do sprzątania. Zanim zaczniesz sprzątać zorganizuj więc niezbędne akcesoria takie jak na przykład odkurzacz, wiadro z wodą, szczotkę do kurzu itd.  Nie zapomnij również o odpowiedniej chemii, dzięki której sprzątanie będzie przebiegało szybko i sprawnie. Jeżeli wcześniej się przygotujesz do sprzątania, to zajmie ci ono znacznie mniej czasu i sprawi, że nie będziesz musiała się niepotrzebnie denerwować.

Jak sprzątać, by zrobić to efektywnie?

Wystarczy, że poznasz kilka najważniejszych trików. Przede wszystkim zacznij sprzątać od góry, czyli od najwyższych partii mieszkania. Wytrzyj kurze na najwyższych powierzchniach, meblach itd. Umycie podłogi zostaw na sam koniec, gdy wszystko inne będzie wysprzątane na błysk. Efektywne sprzątanie zagwarantujesz sobie również wtedy, gdy odpowiednio dobierzesz środki chemiczne do potrzeb. Brudne szyby szybciej umyjesz jeżeli zastosujesz płyn do mycia szyb – sprawi on, że okna w mig będą czyste i nie znajdziesz na nich żadnych smug.

 Zatrudnij eskpertów

Jeżeli sprzątanie po remoncie wydaje ci się bardzo uciążliwe i mimo powyższych rad podchodzisz do tej czynności z wielką rezerwą, to idealnym rozwiązaniem dla ciebie może okazać się zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej po remontach. Wiele firm realizuje takie usługi. Jeżeli chcesz zatrudnić kogoś w bardziej atrakcyjnej cenie, to możesz po prostu wynająć osobę do sprzątania.

Tekst powstał dzięki pomocy firmy Sprzątanie Łódź Sopranoo