Posiadając w domu garderobę, nawet niewielką możemy cieszyć się porządkiem i wygodą. Inne pomieszczenia w domu nie muszą być już wyposażone w duże, pojemne szafy, które zabierają dużo przestrzeni. Jednak garderoba będzie funkcjonalna i wygodna tylko wtedy, jeśli będzie odpowiednio zaaranżowana.

Jak zaprojektować zabudowę meblową do garderoby?

Aby garderoba była wygodna i funkcjonalna, najważniejsze są półki oraz gabloty z wieszakami. Głębokość gablot na wieszaki z odzieżą powinna być nie mniejsza niż 60- 70 cm. Warto, aby drążki były zamocowane na różnych wysokościach po to, aby móc na nich zawieszać krótką oraz długą odzież np. płaszcze. Bluzki, koszule, sukienki mogą wisieć na drążkach zamocowanych na wysokości około 100 cm, a długie spódnice, płaszcze potrzebują 150 cm wysokości.

Nowoczesna garderoba kojarzy się z systemem przesuwnym. Taki system tworzą szyny na górze, na których wiesza się szyny pionowe z półkami i pojemnikami. Każda garderoba powinna być wyposażona w dużą ilość półek- potrzebne będą zarówno mniejsze, jak i bardziej obszerne półki na grubsze rzeczy. Nawet w niewielkiej garderobie warto, by znalazły się szuflady na bieliznę oraz miejsce do przechowywania obuwia- mogą to być drewniane lub metalowe półki lub stojaki na obuwie na obcasie. Nie wszystkie gabloty i półki muszą mieć drzwi przesuwne, ale chcąc umieścić w garderobie duże lustro, można je zamontować właśnie na drzwiach przesuwnych. Oprócz odzieży i obuwia w garderobie przechowywane są również liczne dodatki i drobiazgi, więc warto pomyśleć także o miejscu dla wszystkich elementów.

Różnorodne systemy przechowywania drobiazgów.

Garderoba jest miejscem, gdzie można przechowywać różne elementy odzieży. Wszelkie paski, apaszki, nakrycia głowy, biżuteria, zegarki, torebki powinny mieć swoje miejsce. Dlatego w niewielkiej garderobie trzeba wykorzystać każdą przestrzeń i zamontować dużą ilość uchwytów, wieszaków i małych szufladek. Te ostatnie będą idealne do przechowywania biżuterii i zegarków, jeśli w środku będą zainstalowane specjalne organizery i małe przegródki. Dzięki temu bez trudu będzie można znaleźć każdy element biżuterii. Paski i apaszki można przechowywać na wieszakach na odzież lub specjalnych haczykach. Warto dostosować liczbę szuflad, wieszaków i półek do własnych potrzeb. Jeżeli na co dzień nosimy garnitury, w garderobie powinny przeważać gabloty z wieszakami, a półki na t-shirty powinny stanowić mniejszą część garderoby.

Nowoczesne lampy, lustra i miękkie pufy niezbędne w nowoczesnej garderobie.

Funkcjonalność garderoby to nie tylko duża ilość różnego rodzaju półek i przegródek do przechowywania. Jest to także miejsce, w którym można przymierzać odzież i przygotowywać się do wyjścia. Dlatego warto umieścić w garderobie choćby nie wielką, ale wygodną pufę, na której można usiąść i swobodnie założyć lub zdjąć buty. Duże lustro jest niezbędne w każdej garderobie- można je ukryć w zabudowie meblowej, np. na drzwiach przesuwnych, na boku zabudowy lub w każdym innym dostępnym miejscu. Duże znaczenie ma oświetlenie w garderobie, ponieważ często jest to pomieszczenie bez okna. Konieczne są reflektory nad każdym drążkiem i półką oraz dodatkowe, nowoczesne lampy oświetlające całe pomieszczenie. W nowoczesnych garderobach stosuje się także oświetlenie w każdej szufladzie, które włącza się automatycznie w momencie otwierania szuflady. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, dlatego urządzając garderobę nie można o tym zapomnieć. Nowoczesne lampy powinny również dodatkowo oświetlać miejsce w lustrem. Odpowiednie oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne, ale także nadaje garderobie ciepłego klimatu i sprawia, że można się w niej zrelaksować.