Rysy, wgłębienia lub uszkodzenia sufitów można spotkać najczęściej w blokach, lub starych kamienicach. Z różnych przyczyn nie zawsze możliwy do wykonania jest generalny remont i wyrównanie wszystkich niedoskonałości. Na szczęście istnieje wiele możliwości, aby zniwelować ten problem estetyczny wnętrz.

Jaka farba do nierównych sufitów?

Aby nierówności sufitu nie skupiały na sobie zbyt dużej uwagi, warto go pomalować. Jednak nie bez znaczenia jest rodzaj farby do nieidealnego sufitu. Z pewnością nie sprawdzi się farba połyskliwa, satynowa. Najlepiej wybrać farbę matową, ponieważ wszelkie rysy, pęknięcia i nierówności nie będą odbijały światła w tak dużym stopniu, jakby miało to miejsce po pomalowaniu połyskliwą farbą. Matowe farby mogą okazać się najlepszym sposobem na zamaskowanie nierównych sufitów. Warto pamiętać, że wszelkie nierówności na styku sufitu i ścian będą bardziej widoczne, dlatego zaleca się pomalować przynajmniej kilka centymetrów ścian od góry tą samą farbą, co sufit. Bardzo ważne jest precyzyjne przyklejenie dobrej taśmy malarskiej, która odgraniczy od siebie kolory sufitu i ścian.

Nowoczesne lampy sufitowe sposobem na nierówny sufit.

Nie tylko pomalowanie ścian odpowiednią farbą pomoże ukryć nierówny sufit. Duży wpływ ma również oświetlenie, jeśli światło żarówek będzie skierowane do góry, niedoskonałości sufitu będą zdecydowanie bardziej widoczne i skupiające dużą uwagę. Dlatego, gdy chcemy ukryć ten problem, trzeba dobrze przemyśleć zmianę i wybór nowego oświetlenia. Warto zdecydować się na nowoczesne lampy sufitowe, w których żarówki są skierowane do dołu, zamiast do góry. Najlepszym wyborem mogą okazać się te lampy, które zwisają na długich kablach z metalowymi kloszami, które wypuszczają światło, kierując je jedynie ku dołowi. Są to zwykle lampy w stylu industrialnym, czy loftowym- bardzo nowoczesne, modne i pasujące w wielu wnętrzach. Tego rodzaju nowoczesne lampy sufitowe są idealnym rozwiązaniem nie tylko w przypadku nierównych sufitów, lecz również w sytuacji, gdy wnętrze jest zbyt wysokie, a chcemy skupić jak najwięcej światła w miejscach takich jak: stół, czy blaty kuchenne.

Czym jeszcze można zamaskować mankamenty sufitu?

Łatwym sposobem na wykończenie bardzo nierównego sufitu jest przyklejenie kasetonów ze styropianu, płyt winylowych lub paneli. Te ostatnie mogą być drewniane, stalowe, aluminiowe lub PCV. Aby wykonać sufit z paneli, trzeba najpierw na wieszakach, równolegle do siebie zamontować na stropie metalowe profile. Na nich specjalnymi klipsami mocuje się wybrane panele. W wysokich wnętrzach można zastosować specjalne konstrukcje, do których można zamocować wybrane panele lub przykręcić płyty karton- gipsowe po to, aby obniżyć sufit. Dzięki temu nierówny sufit będzie zamaskowany, a wnętrze zostanie ocieplone. Jednak to ostatnie rozwiązanie jest raczej dla zaawansowanych majsterkowiczów. Malowanie jasną, matową farbą i zastosowanie odpowiedniego oświetlenia są z pewnością najłatwiejszymi możliwościami, by zatuszować niedoskonałości sufitu.