Zrzeszotnienie kości dosięga 33% kobiet na świecie i co piątego mężczyznę, w piątej dekadzie życia. Ta liczba pacjentów zmaga się ze zmianami osteoporotycznymi towarzyszącymi tej dolegliwości. Czynników doprowadzających do rozwinięcia się zrzeszotnienia kości jest bardzo dużo, symptomów za to prawie tyle co zero. Zrzeszotnienie kości można jednak okiełznać.

Osteoporoza typowe objawy osteoporozy i grupy podwyższonego ryzyka

W naszym kraju prawie dwa miliony osób przekroczywszy pięćdziesiątkę boryka z tą dolegliwością; schorzeniem, które występuje pod dwoma postaciami. Zrzeszotnienie kości typu A z reguły dotyka ludzi w przedziale wiekowym 70-75 lat i związana jest ze zmniejszoną gęstością mineralną kości. Odmiana rodzaju B cechuje się normalną bądź minimalnie obniżoną gęstością układu szkieletowego, ale za to obniżoną wytrzymałością kości i notorycznie staje się powodem do niepokojów między na przełomie piątej i szóstej dekady życia.

Czynnikami które charakteryzują osoby z grypy podwyższonego ryzyka jest głównie wiek, lecz także niedowaga czy czynniki dziedziczne. Przy zbyt niezadowalającej podaży wapnia, białka oraz witaminy D,  a ponadto przy stosowaniu nadmiernej ilości używek oraz ograniczonej dawce wysiłku fizycznego, może rozwinąć się ta przewlekła choroba. Ta zaś przez wiele lat nie daje żadnych objawów zewnętrznych, za to wykrywana jest przede wszystkim przy pierwszym złamaniu.

Osteoporoza jak leczyć – regeneruj organizm środkami farmakologicznymi i odpowiednim pożywieniem

Spowolnienie zmian osteoporotycznych polega na połączeniu plusów, jakie przedstawia farmakoterapia oraz przemyślenie posiłków spożywanych każdego dnia. W myśl pierwszych zaleceń specjalistów, we wczesnej fazie leczenia przepisywane są środki resorpcyjne, mające priorytetowo wzmocnić gęstość mineralną układu szkieletowego, dodatkowo planuje się medykamenty mające predyspozycje do rozrostu tkanki kostnej.

Leczenie osteoporozy ustalane jest indywidualnie, z oczywistej przyczyny,bowiem zależy od rodzaju dolegliwości. Zanim zostaną podjęte konkretne kroki zleca się się oznaczenia, które rozgranicza, czy jest to osteopenia – pierwsze,łagodne objawy mogące zwiastować perspektywiczny rozwój choroby, czy mamy do czynienia ze stanem zaawansowanym.

Nawet pomijając fakt czy pacjent przyjmuje już leki na osteoporozę  kładzie się nacisk bezwzględna potrzeba wdrożenia diety, która pomaga utrzymać niezbędne ilości witamin i soli mineralnych. Zastosowanie wszystkich wyżej wspomnianych porad a dodatkowo regularna aktywność fizyczna, ma zbawienny wpływ już w czasie leczenia, ale i stanowi część  profilaktyki schorzenia.