Wielu z nas nie ma okazji by wybudować dom według indywidualnego projektu. Dokonanie wyboru domu nie z katalogu, a z rynku wtórnego jest zazwyczaj o wiele szybszą i rzecz jasna mniej kosztowną procedurą. Decydując się na zakup od dotychczasowego właściciela trzeba jednakże niezwykle dokładnie przyjrzeć się domowi.

Niejednokrotnie przeznaczamy na taki zakup wszystkie oszczędności życia czy bierzemy ogromne kredyty ażeby pozwolić na osobisty skrawek podłogi z niewielkim ogródkiem Mieszkając w budownictwie wielorodzinnym marzymy wręcz o niewielkim trawniku w którym stawiać można grille, tarasy oraz domki narzędziowe. Nie można jednak fascynować się ogrodem, lecz zwrócić czujną uwagę na samą nieruchomość.

Zamontowanie pokrycia dachowego jest jedną z najwartościowszych inwestycji przy budowie. Zwłaszcza w przypadku gdy bardzo zależy nam by dach był trwały. Przed wyborem dobrze przejrzyjmy zwieńczenie budynku od wewnątrz gmachu czy nie są widoczne ślady po przeciekach. Korzystnie zobaczyć go w ciągu ulewy. Jeśli jednak nie mamy takiej opcji oświetlmy punkty styku dachu ze ścianami oraz sprawdźmy czy z całą pewnością nie widać tam śladów po przeciekach. Skontrolujmy też kondycję rynien.

Gnący się pułap czy wystające fragmenty muszą w jednej chwili skupić uwagę u nabywcy. Jeśli właściciel mówi, że od wieku już tak jest i nic się nie zadziało do tego czasu, nie daje to pewności, iż przez kolejne 10 wciąż tak z pewnością będzie. Najłatwiejszym środkiem sprawdzenia stopu mogą być podskoki. Nawet w sytuacji gdy strop faktycznie przetrwa oraz nic złego, się nie stanie, zginanie może powodować erozję sufitów na poniższych kondygnacjach.

Przez otworzy drzwi i okien bez wątpienia najszybciej ginie podgrzane powietrze. Wpada sprawdzić czy okna są porządnie zamontowane abyśmy nie ponosili znacznych opłat w sezonie grzejnym. Nie powinny być również też zbytnio nieprzenikliwe, bowiem nadmierna hermetyczność domu może prowadzić nawet do zatrzymywania pary wodnej i zagrzybienia wnętrza domu. Drzwi wejściowe koniecznie powinny być jednak niezwykle szczelne. Jeśli jednakże dom jest odpowiedni a drzwi i okna wymagają zmiany, winno się wynegocjować niższą cenę i okna, czy drzwi zamienić już na własny koszt.