Dieta dla chorych na celiakię to dieta skupiająca się na eliminacji, która wyłącza z jadłospisu pokarmy odznaczające się obecnością białka glutenu.Polecana będzie w największej mierze w razie łagodzenia celiakii. Zaburzenie jest stałą nietolerancją glutenu,pociągającą za sobą prawdziwe kłopoty w błonach śluzowych jelita cienkiego. Nietolerancja glutenu jest niedyspozycją o podłożu autoimmunologicznym.

Co to jest gluten i jakie produkty mają go w swoim składzie?

Mieszanina białek gluteliny i gliadyny jest łatwą do formowania a także wiotką mazią, którą można wyodrębnić przez wymycie węglowodanów z mąki pod bieżącą wodą. Składa się w przeważającej mierze z białka, które w zależności od frakcji w jakiej znajdują się w indywidualnym produkcie zbożowym mogą wywoływać zmiany alergiczne a ponadto wystąpienie celiakii.

Wspomniana substancja obecna jest w kłosach popularnych zbóż jak na przykład pszenica, żyto i jęczmień. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić że dieta dla osób chorujących na celiakię opiera się na artykułach niezawierających tych zbóż.

Jakie zboża nie zaszkodzą chorym na celiakię?

Do naturalnie bezglutenowych zbóż należą:
-kukurydza,
-proso,
-sorgo,
-ryż,
-mąka abisyńska (teff).

Inne rośliny które można włączyć do diety bezglutenowej, które mogą substytuować przetwory z obecnością glutenu to przetwory z następujących alternatyw dla pszenicy:
– gryka zwyczajna,
– maniok,
– amarantus,
– ziemniaki,
– soja,
– ziarno lnu.

Pozostałe artykuły

W wyniku ogłoszonej z końcem listopada 2005 roku dyrektywie UE 2003/89/EC każdy producent jedzenia zmuszony jest do zawarcia na wprowadzonym na sprzedaż towarze wyraźnego komunikatu o zawartości składników które nie są przez wszystkich tolerowane, odnosi się to też do glutenu. Jest to wyraz troski o dobre zdrowie klientów, którzy nie przyjmują produktów zawierających gluten. Osoby na diecie bezglutenowej wystrzegają się między innymi: budyni, kisieli, deserów zawierających żelatynę, przypraw, przetworzonego mięsa, ziół, kakao, słodyczy, bogatych w czekoladę produktów, konfitur.

Znak przekreślonego kłosa

Logo przekreślonego kłosa sygnalizuje, że wyrób jest wolny od zawartości glutenu. Jest on licencjonowanym znakiem, który oznacza pewność żywności pozbawionej glutenu.

Wiele osób próbuje odpowiedzieć na popularne pytanie, a mianowicie skąd ten symbol na etykietach tak wielu oferowanych wyrobów, jakie normalnie nie  glutenu (między innymi na płatkach kukurydzianych)? Gluten jest sprężystym a także lepkim białkiem, jakie zwykle uciążliwie usunąć np. wypłukać z maszyn produkcyjnych w fabrykach żywności. Uwzględnienie rzeczonego oznaczenia na produktach nie zawierających nawet grama glutenu, jest zatem potwierdzeniem, że produkcja tego pokarmu zachodziła w pomieszczeniach z liniami produkcyjnymi, na których wcześniej nie znajdowały się produkty ani surowce mające w składzie gluten w jakiejkolwiek postaci

Dieta bezglutenowa powala zminimalizować skalę niedoborów pokarmowych a także komplikacji wynikających z celiakii. Pacjenci na diecie bezglutenowej muszą ostrożnie dobierać artykuły, które nie nie zostały wyprodukowane z uwzględnieniem zbóż zawierających gluten, a dodatkowo wybierać produkty z emblematem przekreślonego kłosa.