proszek do prania dywanów

Dywan to bardzo przyjemy i praktyczny dodatek do każdego wnętrza. Dzięki dywanowi wnętrze staje się nie tylko bardziej przytulne, jest też lepiej wytłumione, a po jego powierzchni przyjemnie się chodzi nawet na boso. By dywan dobrze pełnił swoją funkcję, trzeba o niego dbać. Jak prać dywan na sucho?

Co musisz wiedzieć o praniu na sucho?

Najczęściej wykonywaną czynnością pielęgnacyjną dywanów jest oczywiście ich odkurzanie. Niestety nawet wykonywane regularnie i z niezwykłą starannością może nie poradzić sobie z głęboko gromadzącym się brudem lub brzydkim zapachem, pojawieniu którego sprzyjają np. zwierzęta domowe lub palenie papierosów w domu. Na szczęście istnieje niewiele trudniejsza od odkurzania czynność, która zastosowana odpowiednio wcześnie spokojnie da sobie radę z problemem. Z pomocą przyjdzie nam proszek do prania dywanów, który bez użycia wody, w miarę szybko wyczyści dywan dużo dokładniej niż samo odkurzanie.

Proszek do prania dywanów – jaki wybrać?

Profesjonalny proszek do prania dywanów jest obecnie łatwo dostępny w każdym markecie lub osiedlowym sklepie z chemią gospodarczą. Jego działanie opiera się na reakcji składnika aktywnego, którym często jest najzwyklejsza soda oczyszczona, z brudem. Rozpuszczone cząsteczki zanieczyszczeń są zamykane w kryształkach wysychającego proszku, który po czasie zalecanym przez producenta po prostu odkurzamy. Oprócz substancji czyszczącej środki te zawierają też substancje zapachowe i wzmacniacze koloru, które dodatkowo uwydatniają efekt działania proszku. Niestety trzeba uważać, bo środki te są dość agresywne chemicznie i mogą wywołać podrażnienia skóry i alergie, a także odbarwić dywan. W takim wypadku warto spróbować zastosować samą sodkę lub oddać dywan do profesjonalnej pralni, która na koniec dokładnie usunie z włókien środki piorące.

Pranie dywanu na sucho krok po kroku

Pranie dywanu na sucho jest zaskakująco proste i szybkie. Pierwszym krokiem jest bardzo dokładne odkurzenie dywanu, a jeżeli mamy możliwość również jego wytrzepanie. Na tak przygotowany dywan wysypujemy równomiernie dobrze wstrząśnięty proszek. W tym stanie dywan pozostawiamy na przynajmniej godzinę, po której dokładnie odkurzamy proszek, by wyciągnąć kryształki spomiędzy włókien. Proste, prawda?