kokon niemowlęcy

Jednym z istotniejszych składowych opieki nad małym dzieckiem jest jego odpowiednią pielęgnacją. Jej celem jest zminimalizowanie podrażnień, a także utrzymanie integralności skóry. Każda świeżo upieczona mama powinna zapoznać się z zasadami popraw en higieny niemowlaka oraz poznać akcesoria, takie jak kokon niemowlęcy, które w znacznym stopniu ułatwią pielęgnację maluszka.

Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka

Naskórek małego dziecka jest wyjątkowo cienki i delikatny, w związku z czym wymaga szczególnej troski. Najistotniejszym celem pielęgnacji niemowlaka w początkowym okresie jego życia jest eliminacja ze skóry zanieczyszczeń oraz utrzymywanie odpowiedniego stopnia nawilżenia. Każdy rodzic powinien pamiętać, iż zabiegi związane z higieną powinny następować tak często, jak tylko pojawią się taka konieczność. W pierwszych dniach po urodzeniu istotne jest przemywanie kikuta pępowinowego. W tym celu najlepiej zastosować łagodny płyn, który posiada właściwości dezynfekcyjne.

Kąpiel niemowlaka — jak powinna przebiegać oraz jakie akcesoria są niezbędne do jej wykonania?

Małe dzieci uwielbiają czas kąpieli, szczególnie że mokre środowisko kojarzy im się z czasem, w którym znajdowały się w brzuchu mamy. Przed każdą kąpielą maluszka trzeba pozwolić mu oswoić się ze środowiskiem wodnym poprzez stopniowe zamoczenie jego nóżki czy rączki. Temperatura wody powinna oscylować w granicy 37-38 stopni Celsjusza. W dodatku należy zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym odbywa się kąpiel, było właściwe ogrzane. Do kąpieli maluszka doskonale przydadzą się takie akcesoria jak: wanienka dostosowana do wieku maluszka, hipoalergiczny płyn do mycia skóry i włosów oraz ręcznik z kapturkiem.

Higiena uszu, oczu i jamy ustnej niemowlaka

Osobną uwagę trzeba poświęcić czynnością pielęgnacyjnym w obszarze uszu, oczu i jamy ustnej niemowlaka. Powinny być one przeprowadzane z zastosowaniem łagodnych środków o neutralnym pH lub emolientów. Oczy niemowlaka trzeba przemywać gazikiem, który jest lekko nasączony solą fizjologiczną. Można także wykorzystać w tym celu letnią przegotowaną wodę. Czyszczenie uszu najlepiej wykonywać w czasie kąpieli. Wystarczy tylko małżowiny uszne przemyć wodą z niewielką ilością mydła, a kolejno dokładnie spłukać. Trzeba pamiętać również o tym, że higiena powinna obejmować także pielęgnację jamy ustnej maluszka. Rekomenduje się przemywać ją gazą nasączoną przegotowaną wodą. Należy zwrócić przy tym uwagę, aby nie omijać dziąseł. Jest to dość ciężki zabieg do przeprowadzenia u niemowlaka, jednak ma on ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu stanom grzybiczym, aftom i pleśniawką oraz próchnicy butelkowej.

Kokon niemowlęcy i ręcznik z kapturkiem i nie tylko — na co warto zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów do pielęgnacji?

Podczas wyboru takich akcesoriów, jakimi są kokon niemowlęcy czy ręcznik z kapturem, przede wszystkim bezy zwrócić uwagę na materiał, z którego powstały. Ponieważ skóra maluszka jest bardzo wrażliwa i cienka, koniecznością jest postawienie na miękkie i przyjemne w dotyku materiały.

W przypadku kosmetyków należy pamiętać, iż istnieje wiele potencjalnie szkodliwych i alergizujących substancji. Dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi na wybór właściwych produktów do pielęgnacji skóry niemowlaka. Kosmetyki dla najmłodszych powinny opierać się o hipoalergiczne formuły, które pozwalają na stosowanie ich już od pierwszych dni życia. Po wyjęciu maluszka z wody trzeba zapewnić jego naskórkowi dogłębne natłuszczenie i nawilżenie. Tutaj świetnie sprawdzą się emulsje zawierające składniki pochodzenia naturalnego. Znajdujące się w nich związki czynne przeciwdziałają nadmiernemu odparowywaniu wody ze skóry oraz chronią ją przed działaniem zewnętrznych czynników drażniących.