Najczęściej przyczepa kempingowa użytkowana jest jedynie w ciepłej porze roku. Na nieszczęście nie wszyscy wielbiciele tego sposobu na spędzanie urlopu posiadają świadomość, że bezpośrednio przed pojawieniem się zimy wypada solidnie zabezpieczyć swój sprzęt, ażeby posłużył do dyspozycji wygłodniałym brakiem wrażeń podczas zimy podróżnikom w nowym sezonie. W jaki sposób powinniśmy zatem o niego zadbać?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest precyzyjne wyczyszczenie całej przyczepy. Należy w tym celu użyć specjalnych produktów, takich jak preparat do czyszczenia karoserii samochodowej, który prawdopodobnie już znalazł się w naszym wyposażeniu. Jednocześnie warto przemyśleć sprawę ewentualnego zawoskowania przyczepy. Jeżeli mamy do czynienia z przyczepą wysokiej jakości, prawdopodobnie wcale lub prawie wcale nie jest narażona na negatywne skutki zimowych mrozów. Przed zimą wypada dodatkowo dość sprawnie przewietrzyć swoją przyczepę kempingową, żeby zapobiec zaleganiu wilgoci. Powinniśmy oczyścić wszystkie jej elementy z osobna, a najlepiej na całą zimę pozwolić „oddychać” wszystkim szafkom i szufladom.

Okres zimowy to także doskonały czas na sprawienie sobie ekwipunku do przyczepy kempingowej, który można wówczas zakupić znacznie taniej. Przedmioty takie jak lodówka do przyczepy kempingowej, czy też napęd do przyczepy kempingowej lub pokrowiec mogą skusić nas okazyjną ceną. To coś, nad czym z pewnością warto się zastanowić.

Jeżeli zdejmiemy koła na czas mrozów, musimy poprawnie ustawić przyczepę kempingową na bezpiecznych podporach. Można także pozostawić przyczepę razem z kołami, natomiast powinniśmy wówczas zadbać o odpowiednie ciśnienie w nich – opony mogą ulec wgnieceniu.

Naturalnie najlepszym wyjściem mogłoby być pozostawienie przyczepy w garażu, albo choćby pod dowolnym zadaszeniem – zapewni to choć częściową ochronę przed wpływem zimy.