Wiadomo, jak groźne dla naszego zdrowia bywają zatrucia gazem i czadem – o potrzebie zainstalowania detektora gazu w kotłowniach nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W pewnych przypadkach warto jednak wypróbować dodatkowo coraz częściej wybierany przez różnorodnych użytkowników przenośny detektor gazu.

Podstawową zaletą przenośnego detektora gazu może być na przykład to, że zakłada on szersze przeznaczenie niż tradycyjne receptory miejscowe. Tego rodzaju sprzęt bywa stosowany zarówno w domu, jak i np. na jachcie. Zachowa skuteczność we wszystkich miejscach, w których może pojawić się nawet najmniejsze podejrzenie nieszczelności instalacji gazowych. Stanowi niezastąpiony czynnik wyposażania w firmach zajmujących się montowaniem instalacji gazowych w autobusach i innych pojazdach o napędzie gazowym.

Przenośny detektor gazu ładowany jest akumulatorem. Poziom naładowania wskazują kolorowe diody lub jego wyświetlacz. Tego typu akcesoria mogą być też niekiedy zaopatrzone w wysięgniki, zezwalające na weryfikację również w pozornie niedostępnych miejscach. Zdecydowanie najkorzystniej, jeżeli przenośny detektor gazu posiada latarkę LED. Ponieważ tego typu akcesoria zwykle użytkowane są w terenie, warto wyposażyć je w adapter umożliwiający ładowanie w pojeździe.

Przenośny detektor wielogazowy znajduje zastosowanie w domku o ogrzewaniu gazowym, lecz do podobnych powołań skuteczniejszym będzie jednak lokalny czujnik, albowiem tylko on daje gwarancję systematycznego testowania stężenia gazu w powietrzu. Takie właśnie urządzenie jest zawsze gotowe do pracy, dając większe poczucie bezpieczeństwa.