Część z nas jest zdania, że warto zainwestować w pierwsze buciki dla dziecka, dopóki nie nauczy się chodzić, podczas gdy pozostali wcale tego nie popierają. Znaczna część mam po prostu zakłada dzieciom ciepłe skarpetki, czekając na buciki do momentu, w którym ich maluch zacznie chodzić. Czy istnieje złota reguła?

Jeśli nie chcesz zbyt wcześnie i niepotrzebnie kupować maluchowi butów, masz też opcję wybrać szczególnie praktyczne i stabilne buto-skarpety. Przeciwpoślizgowa podeszwa i pełen komfort noszenia powodują, iż ten produkt jest ostatnio coraz częściej wybierany przez mamy niż standardowe buciki niemowlęce.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup bucików dla dziecka, koniecznie wybierz takie, w których stópka malucha będzie wystarczająco swobodna, a zarazem bezpieczna. Napiętek musi być miękki, by nie krępował ruchów stopy malucha. Z tego właśnie powodu cholewka powinna być niska. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo bucików dla niemowlaka ma swoje źródło w jeszcze innym miejscu – w jego niepozornej podeszwie. Zawsze powinna być dość twarda na śródstopiu, nie może tam „łamać się”, niemniej bardziej giętka w przedniej części. A wszystko po to, aby uprościć stawianie pierwszych kroków i poruszanie stopą wewnątrz bucika. Ważne jest także, by podeszwa rozszerzała się w stronę palców.

Nigdy nie kupuj bucików metodą na patyczek. Zazwyczaj okazuje się to całkiem zawodne, dlatego najlepiej odwiedzić sklep z dzieckiem. Buciki dla niemowlaka nie mogą być zbyt ciasne, ani za obszerne, ale ważne jest, żeby zostawić od 5 do 7 milimetrów wolnego miejsca w paluszkach. Czubeczek bucika powinien być przestronny oraz zaokrąglony, aby zapobiec niechcianemu ograniczaniu ruchów stopy.

Każda mama musi samodzielnie dokonać wyboru. Nikt nie jest tak naprawdę pewien, w którym momencie dokonać podobnego zakupu dla dziecka, jednak dobrze jest jak najdłużej dać mu możliwość delektowania się pełną wolnością. Stopa wypoczywa, mięśnie odpowiednio się rozwijają i nie powstają wówczas żadne wady sylwetki.