Gdy osoba fizyczna z jakichś przyczyn nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań, jest szansa na oddłużenie. Jest to możliwe dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie pozostają w żadnej spółce oraz zostają uznani za niewypłacalnych. Aby ogłosić upadłość osoby fizycznej, warto zatrudnić prawnika.
Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką i na czym to polega?
W sytuacji, gdy osoba fizyczna jest niewypłacalna, czyli jej wynagrodzenie nie pozwala na spłatę miesięcznych zobowiązań, rozwiązaniem może okazać się upadłość konsumencka Łódź jest miastem, w którym większość prawników zajmuje się podobnymi sprawami. Ważne jest, że można ogłosić upadłość, jeśli zadłużenie powstało z przyczyn losowych, a nie z zaniedbań ze strony osoby fizycznej.
Głównym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie z całego lub części zadłużenia, których konsument nie będzie w stanie spłacić. Aby tego dokonać trzeba wejść na drogę sądową, składając odpowiedni wniosek. Dłużnicy najczęściej decydują się na pomoc prawną przy napisaniu wniosku oraz w celu reprezentowania w sądzie. Napisanie wniosku wymaga dobrej znajomości prawa, dlatego najlepiej znaleźć prawnika, wpisując w Google np. upadłość konsumencka łódź, a będzie wiele kancelarii, które mogą zająć się tą sprawą. Warto podkreślić, że sąd podejmie decyzję, czy długi oraz jaka ich część zostanie umorzona. Gdy tylko część zadłużenia zostanie umorzona, resztę zadłużenia musi spłacić dłużnik.
Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?
W przypadku długów i braku możliwości ich pokrycia jedynym najlepszym rozwiązaniem wydaje się upadłość konsumencka Łódź, czy inne duże miasto oferuje pomoc prawną nie tylko w napisaniu wniosku, ale także w uświadomieniu dłużnika, jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Będzie to na przykład ograniczenie ilości umów, które konsument może zawierać w ramach zakupu różnorodnych produktów życia codziennego, czyli żywności, środków chemicznych itp. Poza tym dłużnik nie może nagle i bez podstaw porzucić pracy zawodowej, ponieważ narazi się na umorzenie postępowania sądowego o ogłoszenie upadłości, a skutkiem tego nie będzie możliwe żadne oddłużenie w przyszłości. Znaczącą konsekwencją upadłości konsumenckiej jest fakt, że konsument traci prawo do zarządzania swoim majątkiem, a prawo to zostaje przekazane syndykowi. Upadły w wielu przypadkach musi przekazać swój majątek syndykowi, którego nie odzyska, a zatem nie będzie możliwe przekazywanie go z pokolenia na pokolenie.
Jednakże życie po upadłości konsumenckiej może być spokojne i harmonijne, pozwala pozbyć się myśli o niespłaconych długach oraz na odbudowanie budżetu.