korzeń omanu

Oman wielki jest długoletnią rośliną z rodziny astrowatych. Legenda powiada, że wtrysk on z łez Heleny, córki Jowisza, stąd pochodzenie jego łacińskiej nazwy — inula helenium. Jakie wyjątkowe właściwości lecznicze wykazuje korzeń omanu oraz jakie jest jego zastosowanie?

Lecznicze właściwości korzenia omanu

Korzeń omanu jest bogatym źródłem takich składników jak helenina czy azulen. Pierwszy z nich wykazuje działanie m.in. przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Azulen natomiast przynosi ulgę w przypadku podrażnień skóry, redukuje obrzęki oraz w związku z zawartością inuliny, wzmaga działanie prozdrowotnych bakterii jelitowych.

Korzeń omanu posiada jeszcze kilka ważnych zalet, których nie można pominąć. Właściwości rośliny wykazują działanie także w walce z pasożytami jelit czy jamy ustnej. Dodatkowo pomaga w obniżaniu poziomu szkodliwego cholesterolu, wspiera serce oraz regularny cykl miesiączkowy.

Korzeń omanu i jego zastosowanie w terapii domowej

Korzeń omanu wielkiego jest ogólnodostępny w sklepach zielarskich internetowych oraz stacjonarnych, jak i w aptekach. Najpowszechniejszym sposobem jego wykorzystania jest przyrządzenie naparu. Wystarczy tylko łyżkę pokruszonego korzenia zalać wrzątkiem, a pół godziny później odcedzić. Po takim działaniu napar jest gotowy do wypicia.

Pora jego spożycia zależy przede wszystkim od przyczyny sięgania po korzeń omanu. Na pasożyty w jamie ustnej lub te jelitowe zaleca się pić napar rano, na czczo. Można do tego dodać również inne zioła, które dodatkowo wzmocnią jego działanie. W przypadku problemów kobiecych rekomenduje się pić filiżankę odwaru rano i wieczorem. Oman wielki można wykorzystać również do płukanek, okładów, nasiadówek oraz przecierania skóry łojotokowej lub trądzikowej.

Dlaczego warto pić nalewkę z korzenia omanu?

Nalewka z korzenia omanu to doskonały preparat, który pomoże w zmaganiach z chorobami układu oddechowego.

Do sporządzenia takiego trunki potrzebne jest około 100 gramów skondensowanego surowca oraz 250 ml mocnego alkoholu — zaleca się, aby jego moc wynosiła mniej więcej 40-60%. Po zalaniu proszku płyn należy odstawić w ciemne miejsce na minimum tydzień. Po takim okresie trzeba go dokładnie przefiltrować. Wtedy staje się gotowy do spożycia. Rekomendowana dawka to pół łyżeczki nalewki, kilka razy dziennie.

Warto wspomnieć, że nalewka rozcieńczona z wodą to doskonały sposób walki o zdrową cerę, gdyż wspiera eliminacje wyprysków.