Podjęcie pracy zagranicą to krok często bardzo opłacalny pod względem finansowym. Przy podjęciu takiej decyzji nie zapominajmy jednak o formalnościach – ciąży na nas pewien obowiązek, jakim jest rozliczenie podatku z zagranicy. Warto zapoznać się z podstawowymi jego zasadami.
Jak to zrobić?
To, w jaki sposób ma wyglądać rozliczenie podatku z zagranicy jest zależne od pewnych aspektów. Pierwszym z nich jest to, czy posiadamy polską rezydencję podatkową. Jeśli tak, to zawsze będziemy mieć obowiązek rozliczania się z dochodu uzyskanego za granicą w Polsce. Natomiast drugi aspekt dotyczy tego, w jakim państwie pracowaliśmy i uzyskaliśmy zarobki. Ważne jest to, jaki rodzaj umowy łączy Polskę z tym krajem. Może być to umowa z odliczeniem proporcjonalnym albo umowa z wyłączeniem z progresją. Gdy z państwem, w którym uzyskaliśmy dochody łączy Polskę umowa z odliczeniem proporcjonalnym, wówczas (gdy posiadamy polską rezydencję podatkową) powinniśmy rozliczyć się z dochodu uzyskanego w tym kraju w Polsce. Jeśli natomiast z państwem zagranicznym Polskę łączy umowa z wyłączeniem z progresją, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W takim przypadku, gdy nasze dochody uzyskiwane były tylko i wyłącznie zagranicą (czyli nie uzyskiwaliśmy w ogóle dochodu w Polsce), nie musimy rozliczać się z podatku w Polsce. Jeśli natomiast uzyskiwaliśmy dochody zarówno zagranicą, jak i w Polsce, wówczas dochody zagraniczne będą miały wpływ na wysokość podatku, jaki zapłacimy w Polsce. Musimy więc je uwzględnić rozliczając się z podatku w Polsce.
Gdzie udać się po pomoc?
Rozliczenie podatku z zagranicy może okazać się dość skomplikowanym procesem. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie w sposób w pełni poprawny. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie rozliczone profesjonalnie, możemy skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Wybierzmy takie, w którym uzyskamy rzetelną poradę od wykwalifikowanych specjalistów. Aby trafić do zaufanego miejsca, warto skorzystać z pomocy znajomych i rodziny. Z pewnością polecą nam takie biuro, z którego sami korzystają i są z jego usług zadowoleni. Jeśli nie mamy jednak takiej możliwości, spróbujmy poszukać biura rachunkowego w Internecie. Pomocne mogą okazać się opinie klientów, zamieszczane na stronach internetowych.