Klimatyzacja samochodowa to dzisiaj pożądany element  Pojazdy wyposażone w klimatyzację lepiej się sprzedają. Znacznie bardziej komfortowo się nimi podróżuje. Zapewne żaden nie czuje się zbyt dobrze w nagrzanym do granic możliwości wnętrzu wozu. A o nagrzane auto latem doprawdy niezwykle łatwo.
Jednakże o klimatyzację w pojeździe tak jak o różnorodne elementy i części oprzyrządowania wozu trzeba dbać. Klimatyzacja nie może skutecznie służyć do momentu produkcji auta po jego kres. Potrzebuje serwisu w trosce o kompresor klimatyzacji, którego wymiana jest niezwykle kosztowna. Standardową procedurą każdego posiadacza pojazdu z klimatyzacja powinno być odgrzybianie jej. Winno się wówczas odwiedzić odpowiedni warsztat by oddać pojazd w ręce znawców. Jedynie oni są w stanie precyzyjnie odświeżyć klimatyzację w samochodzie oraz sprawić, że ta część wyposażenia będzie służyła ona bezawaryjnie oraz tak, jak powinna.
Odgrzybianie auto klimy powinno się wypełniać profesjonalnie w każdym roku, a zdecydowanie choćby co dwa sezony. Zagrzybiona klima jest zarzewiem drażniącego odoru, jaki chcemy czy nie, przy stosowaniu jej, rozpylany bywa po całym wnętrzu pojazdu. Odgrzybianie klimatyzacji sprawia, że drażniący zapach przepada, a i wywietrzniki działają bezawaryjnie. Jazda pojazdem jest znacznie spokojniejsza.
Jeżeli chcemy lub nie możemy odwiedzić fachowca można pokusić się o odgrzybianie klimatyzacji samemu. W sklepach motoryzacyjnych jest bardzo wiele środków, z pomocą jakich samodzielnie możemy poprawić czystość klimy. Odgrzybianie klimy można zrealizować dwoma sposobami. Od strony motoru, bądź we wnętrzu swojego auta. Oczyszczanie klimatyzacji polega w tym przypadku na nałożeniu wybranego płynu na odgrzybianie w wloty przewodów wentylacyjnych. Dobrze przystosowany specyfik usunie grzybybrud i skupiska uciążliwego fetoru.