Siłownia i fitness to bardzo popularne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Coraz więcej ludzi interesuje się zdrowym trybem życia, a pierwszym krokiem do zdrowia jest aktywność fizyczna. Wiąże się to z zakupem ubrań i butów do treningu, które powinny spełniać swoje funkcje jak najlepiej.

Jakie funkcje powinny spełniać odzież i buty do treningu?

Kobiety powinny rozpocząć zakupy od stanika sportowego, ponieważ podczas ćwiczeń zwykły stanik jest niewygodny i krępuje ruchy. Stanik sportowy jest wykonany z elastycznych materiałów, bez fiszbin i grubych gąbek. Jest to ważne, szczególnie dla kobiet z dużym biustem, ponieważ stanik sportowy jest nie tylko komfortowy, ale także dużo lepiej podtrzymuje biust podczas ćwiczeń.

Najlepiej zakupić dwa komplety odzieży sportowej, które będziemy nosić na zmianę. Strój treningowy powinien składać się z: koszulki na krótki rękaw lub na ramiączkach, bluzy, spodni długich lub krótkich oraz butów sportowych. Odzież nie może być za obszerna, im ubranie jest bliżej ciała, tym bardziej komfortowo się je nosi.

Z jakiego materiału kupić strój na trening?

Do mało intensywnych treningów np. joga, pilates wystarczy odzież bawełniana. Dzianina bawełniana jest wygodna i rozciągliwa, ubrania z niej wykonane nie krępują ruchów i przepuszczają powietrze. Poza tym dzianina bawełniana wchłania wilgoć, jeśli ciało jest spocone, ubrania staną się mokre i mniej wygodne.

Obecnie odzież sportowa często jest szyta z syntetycznych materiałów. Głównie jest to poliester oraz polipropylen. Odzież taka jest odporna na wysokie temperatury oraz nie wchłania wilgoci. Minusem jest elektryzowanie się, szczególnie w przypadku długich włosów oraz wysoka cena. Dzianina bawełniana jest łatwo dostępna i tania, dlatego wciąż cieszy się dużą popularnością.

Ważną kwestią jest obuwie do treningu. Buty sportowe powinny być wykonane z oddychających materiałów, a podeszwa powinna być elastyczna, a zarazem amortyzująca wstrząsy. Dobrze jest, jeśli buty będą nadawały się do prania w pralce.