Ostatnimi czasy wszystko jest „smart”. Wydaje się, że mamy tu do czynienia z nadużyciem. Sprawa wygląda inaczej, gdy w grę wchodzą inteligentne domy, gdyż to właśnie takie konstrukcje zyskują na uznaniu i z pewnością niedługo wyprą klasyczne budynki. Kiedy to się stanie, wszyscy będą już tylko wędrować wspomnieniem do czasów, gdy wszystkie sprzęty w domu i każdą instalację trzeba było obsługiwać osobiście. Obsługa manualna wszystkich układów czy urządzeń w domu wkrótce pozostanie już tylko we wspomnieniach.
Najważniejsze właściwości domu inteligentnego
Komfort mieszkańców i stopień ich bezpieczeństwa to handicap, jaki dom inteligentny realizuje poprzez zastosowanie innowacyjnych systemów i technologii. Rzeczywistym układem nerwowym inteligentnego domu są różnego rodzaju układy, które rozporządzają najważniejszymi urządzeniami. Za sprawą tych instalacji użytkownicy budynku nie muszą za każdym razem manualnie ustawiać systemu; większość czynności jest zautomatyzowana. Naturalnie w każdej chwili użytkownicy są w stanie odpowiednio przeprogramować parametry układów zgodnie ze swoimi preferencjami.
Moc korzyści w inteligentnym domu
Kolejnym przyczynkiem do użytkowania domu inteligentnego, poza wygodą i poczuciem bezpieczeństwa, jest znaczący spadek kosztów utrzymania. Dom inteligentny generuje rozwiązania odpowiadające bardzo wysokim standardom redukcji zużycia energii. Od zarania twórcom takiej innowacji, jak dom inteligentny, towarzyszyła wizja respektowania wymogów ochrony środowiska i ekologii. W obliczu coraz bardziej rygorystycznych rozwiązań prawnych UE w zakresie rozwiązań sprzyjających środowisku przedstawione wyżej przymioty domu inteligentnego każą postrzegać go jako melodię przyszłości.
Składniki instalacji inteligentnego domu
Czym wyróżniają się typowe elementy systemów domu inteligentnego? Są wśród nich na przykład instalacje podgrzewania wody czy centralne ogrzewanie CO, najczęściej w inteligentnych domach instaluje się także np.: rolety i żaluzje sterowane centralnie, kominek z płaszczem wodnym ogrzewającym cały dom, zraszanie ogrodu, a nawet automatycznie sterowane kino domowe. Ich przykłady mogą nie mieć końca, a całokształt wynika wyłącznie ze stanu kreatywności konstruktorów oraz zasobności portfela przyszłych użytkowników budynku.