Sukces sportowca to składowa wielu czynników m.in. dieta, sprawność fizyczna oraz psychiczna. Nastawienie psychiczne do treningu ma duże znaczenie na jego efektywność i osiągane wyniki sportowe. Wsparcie psychologiczne jest potrzebne każdemu sportowcowi, już od najmłodszych lat.

Co składa się na końcowe zwycięstwo?

Stan zdrowia i kondycja fizyczna w dużym stopniu zależy od prawidłowej diety. Aby mięśnie były jak najbardziej wydajne, sportowiec musi zjadać odpowiednie ilości białka i węglowodanów, nie stroniąc przy tym od warzyw i owoców. Na osiąganie sukcesów w sporcie wpływa jakość odbywanych treningów. Każdy trening powinien składać się z rozgrzewki, części głównej oraz rozciągania. Nie wolno omijać żadnej z tych części treningu, ponieważ grozi to kontuzjom mięśni lub stawów. Ważny jest dobór odpowiedniego obuwia sportowego i stroju do treningu. Zwycięstwo można osiągnąć, jeśli sportowiec ma prawidłowe nastawienie psychiczne. Szczególnie u młodych sportowców zauważane są spadki motywacji. Wsparciem psychicznym sportowców zajmuje się psychologia sportu. Głównym celem tej dziedziny psychologii jest poprawa osiągnięć i rozwój osobisty sportowca.

Psychologia nieodłączną częścią sportu?

Psychologia sportu nie zajmuje się jedynie wyciąganiem sportowca z dołka psychicznego, lecz wspieraniem go w dążeniu do celu, szczególnie jeśli rywalizacja między sportowcami jest na najwyższym poziomie. Wtedy o zwycięstwie decydują szczegóły, które najczęściej tkwią właśnie w psychice. Aby osiągać dobre wyniki w sporcie, sportowiec musi umieć radzić sobie ze stresem, koncentrować się na wykonaniu zadania oraz być pewnym siebie. To wszystko obejmuje swoim działaniem psychologia sportu, która obecnie jest nieodłączną częścią sportu. Talent i ciężka praca fizyczna nie wystarczą, aby stać się najlepszym sportowcem. Psychologia sportu ma również na celu kształtowanie osobowości, motywacji oraz uczy współpracy w zespole. Trening mentalny i współpraca z psychologiem sportu są obecnie coraz częstszym zjawiskiem wśród sportowców. To właśnie ci sportowcy, którzy mają wsparcie psychiczne, osiągają największe sukcesy.