Bezdech senny to niedyspozycja zdiagnozowana stosunkowo niedawno oraz, niestety, zazwyczaj ignorowana. Większość ludzi nie wie o swojej chorobie, a to niedobrze, ponieważ da się ją skutecznie leczyć.

Wznawiające się w czasie snu zaniki obiegu powietrza, określane przez lekarzy obturacyjnym bezdechem sennym, są niekiedy pochodzeniem dokuczliwszych dolegliwości. Bezdech senny powstaje w konsekwencji zapadania się języka oraz gardła i jest nie podlega to naszej kontroli. Skutkiem podobnych objawów mogą być kłopoty z nadciśnieniem i zaburzeniami rytmu serca. Dla naszego otoczenia niezwykle nieprzyjemne jest natomiast chrapanie.

Usuwanie bezdechu sennego wykonuje się zwykle z pomocą fachowych aparatów CPAP. Chorujący użytkuje aparat CPAP na potrzeby domowej terapii. Ten użyteczny aparat to głównie pompka powietrzna i maska. Zapewniają one otwarcie naszych dróg oddechowych. Staje się to możliwe przez wytwarzanie nadciśnienia, blokującego przymknięcie naszych dróg oddechowych, a jednocześnie nie powstaje obturacyjny bezdech senny Leczenie tego typu problemów nie należy może do najprzyjemniejszych, a jednak do maski można dość szybko się przyzwyczaić, do tego nowatorskie urządzenia są dyskretne i nieskomplikowane dla użytkownika.

Alternatywą dla eliminowania choroby aparatami CPAP jest zabieg operacyjny. Należy jednak wspomnieć o tym, że wprowadza się je u pacjentów z niskim bądź umiarkowanym zaawansowaniem dolegliwości. Zakres zabiegu omawiana będzie indywidualnie. Przypuszczalnie może zawierać na przykład wyrównanie przegrody nosowej, usuwanie przerośniętych migdałów albo polipów i plastykę podniebienia miękkiego, języczka i łuków podniebiennych, czy również zmniejszenie nasady języka.

Jakiekolwiek metody kuracji trzeba zawsze powiązać ze zdrowym stylem życia oraz dbałością o prawidłową wagę. To są bowiem elementy, jakie zazwyczaj doradzają specjaliści na wstępie opiniowania podobnych objawów.