Mamo zadbaj o siebie w ciąży!

witaminy dla ciężarnychCiążą to jeden z najlepszych okresów w życiu każdej mamy. Pomimo, że często pierwsze miesiące nie należą do najprzyjemniejszych, to po urodzeniu syna, czy córki mamy zapominają o wszystkich niedogodnościach.

DZIECIĘCE POTRZEBY

Stan błogosławiony to okres wzmożonego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Rosnący płód potrzebuje nie tylko matczynego ciepła, ale również składników odżywczych, które pobiera bezpośrednio od organizmu rodzicielki. Odpowiednia dieta, jednak nie zawsze pozwala na zapewnienie dziecku wszystkiego co najlepsze. Jest to nie tylko związane z coraz gorszą jakością żywności, ale również różnymi problemami z trawieniem i wchłanianiem. Witaminy dla ciężarnych nie są więc zachcianką, lecz sposobem na urodzenie zdrowego potomka.

UKŁAD NERWOWY MUSI BYĆ ZDROWY

Układ nerwowy to jeden z najważniejszych układów ludzkiego ciała. Przenoszenie bodźców, sterowanie wyższymi czynnościami, czy odczuwanie to tylko niektóre z funkcji systemu nerwowego. Za jego rozwój odpowiada wiele substancji, ale najważniejszą z nich jest kwas foliowy. Brak jego podaży w ciąży spowodować może m.in bezmózgowie i przepukliny mózgowo- rdzeniowe.

Kwas foliowy najskuteczniejszy jest podczas łącznego przyjmowania z żelazem, które zapobiega wystąpieniu anemii w czasie ciąży.

NUDNE PORANKI

Poranne nudności najczęściej występują w I trymestrze ciąży. Podczas wymiotów mama traci nie tylko płyny, ale również szereg witamin. Warto, pamiętać w tym czasie o suplementacji witamin z grupy B.

PIERWIASTKOWE STORY

Bolesne skurcze nóg, na które skarży się część ciężarnych spowodowane mogą być niedoborem magnezu. Nadmierne picie kawy, czy nieodpowiednia podaż tego pierwiastka to najczęściej notowane przyczyny. W przypadku wystąpienia skurczów, należy rozpocząć suplementację magnezu. Zdecydować można się również na dobrze przyswajalne formy wapnia, ponieważ produkty mleczne nie zawsze dostarczają odpowiedniej ilości tego minerału.